foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

23 kwietnia 2018 r. licealiści z Zespołu Szkół im. Ireny Sendler w Przemkowie oraz uczniowie klas 3 gimnazjum z SP1  mieli możliwość wysłuchania dwóch wykładów na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Wyjazd na Uniwersytet odbył się w ramach podpisanej  umowy patronackiej między UZ a Liceum Ogólnokształcącym w Przemkowie. Koordynatorem współpracy ze strony UZ jest prof. dr hab. Stefan Dudra, ze strony ZS dyrektor szkoły Monika Dźwigaj.

Uczniów i nauczycieli z ZS przywitali: Prodziekanem Wydziału Humanistycznego ds. Studenckich  i Jakości Kształcenia dr Nel Bielniak, prof. dr hab. Jarosław Macała – dyrektor Instytutu Politologii oraz prof. dr hab. Stefan Dudra. Pierwsze wykłady wygłosili pracownicy Instytutu Politologii dr Piotr Pochyły oraz dr Weronika Gornicka. W trakcie prelekcji pt. ”Po co Nam polityka?” dr Piotr Pochyły przekonywał uczniów  do tego, że warto interesować się tym, co nas otacza. Pokazał w swoim wystąpieniu, iż nawet jeśli młodzi ludzie nie interesują  się polityką, to polityka interesuje się młodymi ludźmi. To przecież przyszli wyborcy, a bardzo często, szczególnie w samorządzie lokalnym,  każdy głos może okazać się „na wagę złota”. Dr Piotr Pochyły zwrócił również uwagę na rolę internetu w polityce i polityki w internecie.

Wysłuchaliśmy również dr Weroniki Gornickiej w krótkim wykładzie „Nauki polityczne – z czym do ludu?”, dr Weronika Gornicka omówiła, jak postrzegana jest polityka, przybliżyła reakcja na polityków oraz zwróciła uwagę na kilka aspektów dotyczących polityki w kulturze popularnej, filmie, w świecie fantasy, w świecie superbohaterów oraz w sporcie.

Po krótkiej przerwie dr Małgorzata Karczewska wraz z Prodziekanem ds. Studenckich dr Nel Bielniak omówiły zasady rekrutacji na wydział neofilologii, ze szczególnym uwzględnieniem filologii angielskiej. Przedstawiły jak wyglądają studia na filologii angielskiej, jakie specjalności oferuje filologia, jak wyglądają praktyki studenckie. Uczniowie mieli również możliwość poznania programu stypendialnego Erazmus i rozmowy ze studentkami, które z funduszy tego programu odbywały studia na uniwersytecie w Hiszpanii.

Na zakończenie zajęć na UZ prof. dr hab. Stefan Dudra zapowiedział powołanie w Zespole Szkół w Przemkowie Koła Młodego Politologa i swoją opiekę nad tym kołem. Pierwsi licealiści już zgłosili swoją chęć w pracach koła. Inauguracyjne spotkanie w maju 2018r. Szczegółową datę podamy w najbliższym czasie. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ZS bardzo dziękują pracownikom UZ za miłe przyjęcie i ciekawe zajęcia.

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2019 Przemków Rights Reserved.