foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Już po raz 19-ty uczniowie z przemkowskich szkół: Zespołu Szkół im. Ireny Sendler i Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Wojska Polskiego oraz z Johannes Gigas Schule w Lügde w Niemczech mieli możliwość uczestniczenia w wymianie młodzieży polsko–niemieckiej. W tym międzynarodowym spotkaniu brało udział łącznie 28 uczniów ze strony polskiej i niemieckiej.

 

Kierownikiem wymiany był pan Jerzy Janas, od początku główny animator naszych spotkań. Opiekunkami zaś panie: Joanna Bochnak i Irena Orłowska. Ze strony niemieckiej kierownikiem był pan Timo Rabsahl. Wymiana trwała 5 dni: od 29 maja (poniedziałek) do 02 czerwca (piątek) br.

Młodzież miała mozliwość obserwowania 5 lekcji, miedzy innymi: matematykę, j. angielski, religię sztukę i sport. Podczas wspólnego spotkania nasi uczniowie mieli też możliwość obejrzenia interesującego spektaklu teatralnego. Były to krótkie formy teatralne przeplatane muzyką – uczniowie grali na pianinie akompaniując swoim koleżankom i kolegom, którzy śpiewali piosenki zarówno w swoim, jak i w angielskim języku. Po tych atrakcjach rodzice odebrali młodzież do swoich domów. Kolejny dzień młodzież spędziła w Heide Parku w Soltau. Najciekawszym miejscem był tzw. Kraken. Bardzo długa kolejka świadczyła o popularności tej „przejażdżki”. Czwartego dnia uczestnicy wzięli udział w apelu dyscyplinującym. W zaprzyjaźnionej szkole takie apele odbywają się co 2 miesiące. Uczniowie obserwowali też jedną lekcję, po czym udali się na wycieczkę do Detmold. Po powrocie rodzice zorganizowali tzw. „czas w rodzinach”. Kadra natomiast spotkała się z dyrekcją szkoły oraz nauczycielami, którzy poprzednio prowadzili spotkania ze strony niemieckiej: Heike Ufkes i Karl Lohre. W trakcie spotkania opiekunowie mogli wymienić się uwagami na temat oświaty w naszych krajach i porównać programy. Niemieccy partnerzy byli zaskoczeni programami nauczania języków obcych w naszych szkołach, gdzie wymagane są w dużej ilości zasady gramatyczne. Z obserwacji ich lekcji i rozmów wynika, że w szkołach niemieckich uczniowie głównie kładą nacisk na rozmowy i konwersacje. Gramatyka jest wyjaśniana w niewielkim stopniu.

Wszyscy uczestnicy ocenili wymianę bardzo dobrze, już teraz planowane jest następne spotkanie. W roku przyszłym nie lada wyzwanie- to my będziemy gospodarzami.

Głównym sponsorem finansowym jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie. Wsparcia, jak zawsze, udzielili rodzice. W tym roku uczestnicy wymiany spotkali się również z bardzo dużą przychylnością Burmistrza Przemkowa, pana Jerzego Szczupaka.

 

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2019 Przemków Rights Reserved.