foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się 28 sierpnia w Jakubowie Lubińskim. Mieszkańcy pod wodzą swojej pani Sołtys Iwony Kosińskiej zadbali o odpowiedni wygląd miejscowości - wszystkich przyjezdnych i gości witały pomysłowe witacze na skraju wsi oraz postacie a czasami wręcz całe zabawne sceny ustawione przy domach.

 

Pomimo upalnej pogody przybyło bardzo wiele osób. Tradycyjnie obchody rozpoczęły się mszą dziękczynną za tegoroczne plony w miejscowym kościele pw. św. Jana Bosko. Obrzęd dożynkowy oraz świętowanie do późnej nocy odbywało się na placu przed kościołem.

Gospodarzem Dożynek Gminnych był Burmistrz Przemkowa Jerzy Szczupak a funkcję Dożynkowych Starostów pełnili Irena Kawa i Jacek Rudyk.

W tym roku wieńce dożynkowe i stoiska promocyjne swoich miejscowości wykonali mieszkańcy Jakubowa, Krępy, Piotrowic, Szklarek i Wysokiej. W konkursie na najpiękniejszy wieniec zwyciężyła Krępa, na stoisko - Jakubowo Lubińskie a najsmaczniejszy dożynkowy chleb został upieczony w Szklarkach. Wieniec z Krępy reprezentował naszą Gminę podczas Powiatowego Święta Plonów w Grodowcu mszy dziękczynnej za plony.

W Turnieju Sołectw o Puchar Burmistrza i beczkę piwa zwycięstwo odniosło Jakubowo Lubińskie a w dalszej kolejności Krępa, Wysoka i Szklarki. Po oficjalnej części Dożynek czas umilały lokalne grupy artystyczne: Łastiwczata, Marzenie, Mozaika, Przemkowianki, Podolanki oraz Cykady. Było bardzo dużo śpiewu i tańca, scena tętniła życiem. Między występami odbył się konkurs z nagrodami o segregacji odpadów. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna pod gołym niebem. Sponsorem Dożynek w Jakubowie Lubińskim był Związek Gmin Zagłębia Miedziowego.

 

 

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2019 Przemków Rights Reserved.