foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

  XVI Dolnośląskie Święto Miodu i Wina już za nami.

 To kolejna edycja, której towarzyszyła piękna słoneczna pogoda, i która cieszyła się wielkim zainteresowaniem lokalnej społeczności, pszczelarzy, sportowców, zaproszonych gości, wystawców produktów pszczelarskich (ponad 130), turystów z całej Polski i z zagranicy, a przede wszystkim miłośników miodów i wszelkich wyrobów pochodzących z pasiek, także tych leczniczych, miodów pitnych, polskich win i różnorodnych produktów lokalnych. XVI Dolnośląskie Święto Miodu i Wina zostało objęte honorowym patronatem Wojewody Dolnośląskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Starosty Polkowickiego.

  

W programie tegorocznego święta były wydarzenia, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem, jak XII Spotkania Osób Niepełnosprawnych przy Szkole Podstawowej nr 1 czy XIII Ogólnopolski Bieg po Miód, pod patronatem Jerzego Górskiego, mistrza świata w podwójnym triathlonie, z udziałem zaproszonych gwiazd sportu. Uczestników dopingowali Adam Sułowski - Ultra Triathlonista, Piotr Łobodziński – lekkoatleta, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata, Mistrz Europy w bieganiu po schodach oraz Maciej Kurzajewski - dziennikarz sportowy. W tym roku w biegu udział wzięło 740 osób. Liczba uczestników w poszczególnych kategoriach znajduje się TUTAJ. W 2015 r. z Przemkowa w Biegu Głównym wystartowało łącznie 28 osób: 5 kobiet i 23 mężczyzn. W kategorii: nordic walking – 10 kobiet. Jest to największa do tej pory liczba uczestników z naszej gminy, która wzięła udział w zawodach. Ostateczne wyniki XIII Ogólnopolskiego Biegu po Miód znajdują się TUTAJ.

     

 

W sobotę odbył się też II Rajd Rowerowy po Wrzosowej Krainie o puchar Proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Maryi Panny w Przemkowie Krzysztofa Mrukowicza. W rajdzie udział wzięło blisko 80 osób. Do przejechania były dwie trasy: rodzinna o długości ok. 25 km i dla zaawansowanych o długości ponad 40 km. Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali medal ufundowany przez Proboszcza Krzysztofa Mrukowicza oraz okolicznościową czarkę z miodem. Nagrodą niespodzianką okazał się rower, który w wyniku losowania trafił do mieszkańca naszej gminy.

O godz. 15.00 ulicami Przemkowa przejechało blisko 350 maszyn w ramach w ramach VI Spotkania Motocyklistów, którego organizatorem było Bractwo Motocyklowe Przemków. W zlocie udział wzięło ponad 600 motocyklistów. Najstarszy uczestnik zlotu, czynny motocyklista skończył 76 lat.

    

Uroczystości niedzielne rozpoczęła msza święta odprawiona w parafii greckokatolickiej pw. św. Kosmy i Damiana z udziałem księży proboszczów przemkowskich parafii, krajowych duszpasterzy pszczelarzy, pocztów sztandarowych związków i kół pszczelarzy oraz honorowych gości święta. Po mszy świętej odbył się przemarsz do Parku Miejskiego, na czele z pocztami sztandarowymi i Przemkowską Orkiestrę Dętą, gdzie miał miejsce dalszy ciąg obchodów. Po oficjalnym otwarciu i powitaniu gości XVI Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina przez Burmistrza Przemkowa Jerzego Szczupaka oraz Prezesa Związku Pszczelarzy Ziemi Legnickiej Waldemara Kudłę, podsumowano konkursy tradycyjnie rozstrzygane podczas święta.

W konkursie na „Wzorową Pasiekę” zorganizowanym po raz XVI i na „Wzorowe Gospodarstwo pasieczne” zorganizowanym po raz X uczestniczyło 6 pasiek wyłonionych w powiatach: jeleniogórskim, bolesławieckim, głogowskim, legnickim, lwóweckim i złotoryjskim oraz 2 gospodarstwa pasieczne w powiatach głogowskim i polkowickim. Komisje konkursowe złożone z przedstawicieli związków pszczelarzy i starostw powiatowych przeprowadziły w sierpniu i we wrześniu wizytacje i ocenę pasiek i gospodarstw pasiecznych zgłoszonych do udziału w konkursach. Pełna lista zwycięzców konkursów znajduje się TUTAJ.

Konkurs na Najlepsze Miody XVI Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina rozstrzygnięto w 8 kategoriach:

 - miód wrzosowy

-  miód wielokwiatowy

-  miód rzepakowy

-  miód akacjowy

-  miód lipowy

-  miód gryczany

-  miód spadziowy

-  miód nawłociowy.

 Łącznie Komisja konkursowa oceniła 97 miodów. Zwycięzcy poszczególnych kategorii znajdują się TUTAJ.

 

Estrada w Parku Miejskim czynna była od wczesnych godzin popołudniowych. Występy, które się na niej odbyły zaprezentowały m.in. dorobek lokalnych artystów: zespołów ludowych - „Przemkowianki”, „Marzenie” i „Łastiwoczka”, wokalno – tanecznych, w których uczestniczą przemkowskie dzieci i młodzież - „Cykady” oraz „Mozaika”, ponadto wystąpiła Przemkowska Orkiestra Dęta oraz zespoły „Efekt Synergii” i „Sekcja”. Odbyły się też dwa pokazy – dziecięcej mody i zumby. Kolejne dwa dni świętowania kończyły koncerty z udziałem znanych gwiazd. W sobotę był to Bisz z zespołem BOK, a finałowy, niedzielny, trwający blisko 2 godziny koncert, przy udziale kilkutysięcznej publiczności wykonał zespół PIERSI.

    

    

Dziękujemy wszystkim naszym partnerom i sponsorom. Już dzisiaj zapraszamy na Dolnośląskie Święto Miodu i Wina za rok!

     

   

 

 

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Copyright © 2019 Przemków Rights Reserved.