XIII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina w Przemkowie

XIII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina w Przemkowie

13.10.2012

28-29 września 2012 r. już po raz trzynasty spotkaliśmy się w Przemkowie na Dolnośląskim Święcie Miodu i Wina.

W ostatni weekend września wszystkie drogi prowadzą do Przemkowa, a hasło NATURALNIE PRZEMKÓW nabiera dodatkowego  znaczenia. Oczywiście głównym bohaterem Święta, jak zawsze, był MIÓD, ale nie zabrakło też wielu innych atrakcji, tak aby każdy z uczestników święta znalazł coś dla siebie i już dziś zaplanował z nami wrześniowy weekend za rok!

Dolnośląskie Święto zdaniem pszczelarzy jest jedną z najważniejszych imprez pszczelarskich w Polsce. Co roku, w ostatni weekend września, do Przemkowa przybywają turyści nie tylko z okolicznych miejscowości, ale także z całego regionu, wielu odległych zakątków Polski, a nawet z zagranicy. W tym roku patronat nad świętem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Wojewoda Dolnośląski oraz Starosta Polkowicki. Zainteresowanie uczestnictwem w naszej imprezie wzrasta zarówno po stronie odwiedzających jak i handlujących i wystawców. W tym roku w kiermaszu uczestniczyło łącznie ponad 240 wystawców, w tym 140 producentów miodów, miodów pitnych, sprzętu pszczelarskiego, wina i pozostałych produktów pszczelich. Jak co roku, ogromnym powodzeniem cieszyło się stoisko producenta Wrzosowej Krainy z „Miodowymi Pierniczkami z  Przemkowa”.

Sobota, wzorem wielu poprzednich lat, upłynęła pod znakiem sportowych zmagań. Ogólnopolski Bieg po Miód przyciąga rzesze sportowców, którzy chcą sprawdzić swoją kondycję fizyczną i zdobyć okolicznościową czarkę z miodem. Tradycyjnie już zawody rozpoczął bieg osób niepełnosprawnych, które barwnym korowodem przybyły na metę biegu prosto z IX Spotkania Osób Niepełnosprawnych przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Przemkowie. Niemniejsze emocje wzbudziła parada motocykli zorganizowana przez Bractwo Motocyklowe Przemków w ramach III Spotkania Motocyklistów. Motocykliście dwukrotnie zaprezentowali się przejeżdżając przez centrum miasta.

Ale Święto Miodu i Wina to przede wszystkim spotkanie środowiska pszczelarskiego, podczas którego pszczelarze wymieniają się doświadczeniami, pomysłami, spostrzeżeniami, jak również mają możliwość zaprezentowania swoich produktów. Święto współorganizowane jest m.in. przez dolnośląskie związki pszczelarskie. W tym roku, podczas pierwszego dnia święta zorganizowano wykład Jerzego Macha pt. „Hodowla i gospodarka pasieczna na przykładzie Niemiec”, która zgromadziła liczną rzeszę zainteresowanych pszczelarzy. Niedziela rozpoczęła się, jak nakazuje tradycja bartnicza, uroczystą Mszą Świętą. W nabożeństwie w intencji pszczelarzy i ich bartniczego trudu pod sztandarami związków biorą udział koła i związki pszczelarzy Dolnego Śląska, sąsiedniej Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej.

Dolnośląskie Święto Miodu i Wina to także liczne konkursy mające na celu promocję miodów i produktów lokalnych. Najważniejsze z nich to: „Konkurs na wzorową pasiekę Dolnego Śląska”, „Konkurs na wzorowe gospodarstwo pasieczne Dolnego Śląska”, konkurs na najlepsze miody odmianowe oferowane podczas Święta. W tym roku Komisja konkursowa oceniła 115 miodów. Wśród grona zwycięzców znaleźli się:

 

 

 1. w kategorii miód akacjowy (ocenie poddano 19 miodów) - Hieronim Gałacha z Gospodarstwa Pasiecznego z Zatonia,
 2. w kategorii miód rzepakowy (ocenie poddano 13 miodów) Zenon Czerepak z Winnicy,
 3. w kategorii miód gryczany (ocenie poddano 19 miodów) - Wojciech Juran z Pasieki Bardo z Opolnicy,
 4. w kategorii miód spadziowy (ocenie poddano 5 miodów) - Henryk Kłak z Pasieki „Eko-Smereka” z Jelcza Laskowic,
 5. w kategorii miód wielokwiatowy (ocenie poddano 13 miodów) - Roman i Elżbieta Śmieszek z Pasieki „Młynowo” z Przemkowa.
 6. w kategorii miód lipowy (ocenie poddano 22 miody) - Roman i Elżbieta Śmieszek z Pasieki „Młynowo” z Przemkowa,
 7. W kategorii miód wrzosowy (ocenie poddano 21 miodów) - Roman i Elżbieta Śmieszek z Pasieki „Młynowo” z Przemkowa.
 8. w kategorii miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich (ocenie poddano 3 miody) - Emil Oberski z „PASIEKI” z Wrocławia.

 

W kategorii miód akacjowy zwycięzca otrzymał nagrodę w postaci wyjazdu do Brukseli, którą ufundował Poseł Parlamentu Europejskiego Piotr Borys.  Podobną nagrodę ufundowaną przez Posła Parlamentu Europejskiego Lidię Geringer de Oedenberg otrzymali zwycięzcy kategorii miód wrzosowy.

Ale Dolnośląskie Święto Miodu i Wina to także bogaty program artystyczny. Na scenie zaprezentowały się nasze lokalne zespoły: Mozaika, Cykady, Przemkowska Orkiestra Dęta, Hausy, Wystąpiła Łastiwoczka, zagrały Sestry Boczniewicz. Rockowe brzmienie zafundował zespół Alter Ego. W sobotę wystąpił długo oczekiwany Igor Herbut z zespołem LEMON, zwycięzcy programu Must Be The Music.  Gwiazdą Święta był zespół MYSLOVITZ.

XIII Dolnośląskie Święto Miodu i Wina zorganizowane zostało przy finansowym wsparciu Fundacji Polska Miedź, Związku Gmin Zagłębia Miedziowego w Polkowicach, Powiatu Polkowickiego, Banku Spółdzielczego w Przemkowie, Banku Zachodniego WBK SA we Wrocławiu, PHP MERCUS Sp. z o.o. w Polkowicach, GPK-SITA Głogów.

 

                        

Drukuj

 • ZGZM – Związek Gmin Zagłębia Miedziowego
 • Wrzosowa Kraina
 • Dolny Śląsk w Unii Europejskiej
 • Starostwo Powiatowe w Polkowicach

Partnerzy:

Realizacja: Net P.C.

Copyright © 2010 Naturalnie Przemków!    Urząd Miejski w Przemkowie, Plac Wolności 25, 59-170 Przemków, tel. 076 8 319 210, e-mail: webmaster@example.com